כרמיםקיבוץ כרמים הינו קיבוץ מתחדש הממוקם בצפון הנגב. הוקם ב- 1980 ועבר תהליך הפרטה ומתנהל כ’קיבוץ מתחדש’ בו כל חבר חי בעצמאות כלכלית. 

אתר קיבוץ כרמים: www.kramim.org.il

קצת היסטוריה:
הקיבוץ הוקם בשנת 1980 ע"י קבוצה של חברה עירונית שהתארגנו ע"י התנועה להקמת הקיבוץ.
בהמשך הדרך הגיעו גרעיני נח"ל על מנת להגדיל את אוכלוסיית הקיבוץ אולם רובם הגדול עזב ומאז הקיבוץ קולט משפחות וחברה בוגרת יותר על מנת להגדיל את האוכלוסייה.
משמעות השם: האזור של הקיבוץ הינו אזור שמתאים לכרמים לגידולי ענבי יין ומכאן שמו. 

חינוך ביישוב:
בקיבוץ פועלת מערכת חינוך פורמלית, מפעוטון ועד סוף גן חובה וכן חינוך בלתי פורמלי. קיים בית ספר יסודי "ניצני הנגב" בקיבוץ בית קמה וגם תיכון "מבואות הנגב" בשובל של המועצה. שני הביה"ס איכותיים וערכיים במיוחד. אין מניעה ללמוד בבתי ספר אחרים באזור בהתאם להשקפת המשפחה.
בחינוך הבלתי פורמלי ישנן שלוש קבוצות גיל א’- ג’ ד’-ו’ ז’-יב’ שזוכים לפעילות שונה בשעות אחר הצהריים ובימי חופשה מבית הספר. 

מידע כללי על כרמים:
כרמים הינו קיבוץ מעורב המונה כ - 50 משפחות.
קיבוץ כרמים הוא קיבוץ של השומר הצעיר אשר עבר תהליך הפרטה ונמצא בשנה האחרונה בתהליך של שינוי מעמיק שמטרתו להופכו לישוב אקולוגי ופלורליסטי, בו חיים חילונים ודתיים יחדיו.

קיבוץ כרמים שם לו למטרה להתפתח באופן בר-קיימא, ותוך התחשבות בסביבה. הקהילה שמה דגש על אקולוגיה במובן הקהילתי, בהתנהלות שוטפת של הקיבוץ, וכן בתוכניות לפיתוח.

מתוך רצון להרחיב את הקהילה הקיימת נקלטו משפחות חדשות, ביניהן דתיות ומסורתיות, המתגוררות כולן בדירות זמניות עד לבניית הקבע.

בקיבוץ מתקיימים חיי קהילה פעילים מאוד בהם שותפים כלל התושבים, וותיקים וחדשים, אשר מטרתם היא גיבוש חזון היישוב וניהול החיים המשותפים בו. בנוסף, מתבצעות גם פעילויות תרבותיות מגוונות שעוסקות בין השאר במודעות סביבתית, במסורת היהודית ובפעילויות חברתיות. הפעילות הקהילתית בקיבוץ כוללת גם מערכת חינוך פורמלית ובלתי פורמלית לילדים בגילאים שונים.
בקיבוץ: תינוקיה, פעוטון, גנון גן וחברת ילדים, גן משחקים, צרכניה, מטבח פעיל, חדר אוכל, מכבסה, בית כנסת.

טווח גילאים בישוב: 25-55  

אפשרות קליטה:
הקיבוץ קולט מועמדים שמעוניינים להיקלט כחברים לקיבוץ המתחדש ולבנות את ביתם במקום.

תעסוקה ויזמות ביישוב:
תעסוקה בקיבוץ וסביבתו: בקיבוץ יש אפשרות לתעסוקה בתחום החינוך של הגיל הרך בתחום התיירות המטבח והחקלאות וכן הקיבוץ קרוב לב"ש ולאזור התעשייה בעומר.
ענפי יצור בקיבוץ:
כרם לענבי יין כ- 330 דונם וכן גידולי קקטוסים מסוג פטיה וקובו פירות חדשים טעימים ואקזוטים. בקיבוץ לול לפיטום בגודל של 5.5 דונם וכן ענף גידולי שדה המשותף לשני קיבוצים להב וכרמים ענף זה מגדל : תפוחי אדמה, פפריקה, גזר, שום וחיטה.
יזמות בקיבוץ:
בקיבוץ קימות יזמויות בנושא תיירות וחקלאות ובמקום קיים פוטנציאל טוב לפיתוח בתחומים אלה.
תיירות: פיינטבול ,בית הארחה
סדנאות ופעילויות לקבוצות: במה לקהילה גוף שמספק פעילויות מגוונות.
טיפולים: סינרגיה- גוף של מטפלים אלטרנטיביים תושבי כרמים, העוסקים במגוון שיטות טיפול . 

 מנהלת קהילה:

דניאלה לבנסארט  

052-3848130

menahlkehila@gmail.com

רכז משק:

יורם סהר

052-2290633  yoram-kramim@gmail.com  
אחראי קליטה:   אמיתי גורפינקל  08-6597111  
 טלפון: 08-6597111    מזכירות: לאה שלם   kramiml@gmail.com  
 פקס: 08-6597107    
 כתובת: קיבוץ כרמים ד.נ. הנגב 8496300    www.kramim.org.il