דלג לתוכן
מוקד המועצה: 08-6257900

מן המפורסמות שיש להנחיות להישאר בבית גם כמה דברים טובים.  כמעט כל הבתים במועצה הם צמודי קרקע, וזה הזמן לקבל קצת פעילות ספורטיבית, ויטמין D מהשמש, ובריאות נפשית כללית – בעבודה בגינה. אלאור לוי, מהיחידה הסביבתית גולן , מזכיר לנו כמה אפשר לעשות בגינה:

"בגינה עם קורונה- אלאור לוי"  (הטקסט נערך מעט על מנת להתאים לאזור שלנו)

בינתיים השטח הצטמצם מהמרחבים לגינת הבית. אך גם בגינת הבית יש הרבה מה לעשות. ערכנו לפניכם מספר רעיונות לפעילות בגינה שיסיעו לכם לטפח את הגינה, להעסיק את הילדים ולחזק על הדרך את המגוון הביולוגי.

פינות האכלה לציפורים

את הפינות רצוי למקם אל מול חלון ממנו תוכלו להשקיף על הציפורים, לנהל מעקב ו/או לצלם.

מגש האכלה – על שטח יכול לשמש למטרה זו ובלבד שנשמור על מספר עקרונות פשוטים: גובה משטחי ההאכלה נמוכים עשויים להיות פינת האכלה לחתולים וגם אתר שימשוך את הציפורים היישר לפיהם של החתולים.

אצטרובל זרעונים – מכינים תערובת של קמח וזרעים (חיטה, גריסים, קוואקר, בורגול, תערובת לציפורים). את התערובת דוחסים לתוך האצטרובל וקושרים אותו מהחלק הצר על ענף.

שרשרת פירות או אגוזים – לוקחים חוט ברזל ומשחילים מספר פרות\ או בוטנים למחרוזת ואת המחרוזת תולים על עץ.

 

בריכה לציפורים

כל גיגית שתוצב במקום חשוף ומוגבה תוכל לשמש ציפורי שיר לשתייה ומקלחת. רצוי למקם במרכז הגיגית אבן ע"מ לאפשר לציפורים נקודת נחיתה בטוחה ונוחה.

 

 

 

 

איסוף זרעי בר

הכלניות כבר סיימו את מרבית פריחתם. והנוריות לא מאחרות אחריהן ואתם מזמנים לאסוף את הזרעים מגינות )לא מהטבע( ולפזר אותם בגן ובמדשאה. את אותו רעיון ניתן לעשות גם עם מינים נוספים של צמחים חד שנתיים כמו חרציות, מקור חסידה קטן\גדול. את הזרעים שלהם נאסוף עכשיו ונשמור לזריעה בתחילת הסתיו.

 

 

 

 

מונעים יתושים ועקיצות

עם ההתחממות וגשמי האביב נוצר מזג אוויר מותאם ליתושים.

על מנת למגר את המטרד יש לנקוט מספר אמצעים.

1 . מרוקנים צמיגים וכלים שעדו בחוץ ובינתיים התמלאו מים.

2 . סוגרים ומתקנים ברזים דולפים.

3 . שותלים צמחיה דוחת יתושים מסביב לאזורי הישיבה.

4 . דואגים לסירקולציה מיטבית בבריכות הנוי (נמנעים מהכנסת דגי גמבוזיה הם פוגעים באוכלוסיות של בתי גידול לחים), צפרדעים ואילניות יעשו עבודה טובה מאוד גם ללא הדגים

מנקים את החצר

התמזל מזלנו והחופשה הכפויה יצאה בזמן "ניקיון האביב" גרוטאות הם אומנם לא חמץ אך עדין זה זמן טוב להיפטר מגרוטאות פסולת ושאר מפגעים. חשוב מאוד לזכור לפנות למקום המתאים ביישוב (יש לפנות לרכז המוניציפלי/חצרן/מוקד המועצה)

 

 

 

גיזום

במידה והעצים עדין בשלכת הזמן או שטרם התחילו את ליבלוב האביב זה הזמן לגזום את העצים את הגזם רצוי לשים הערמה בפינת הגן כמקום מקלט לציפורי שיר לבניית קינים ומסתור. במידה ותרצו לפנות אז לפינת הגזם או לפי ההסדר שיש ביישובכם.

 

 

גן הירק

ניתן ליצר שתילי ירקות. לוקחים זרעים מעגבניה/פלפל/חציל/דלעת. ממלאים קופסה חד פעמית בכ 4-8 ס"מ תערובת שתילה או אדמת גן זורעים את הזרע בעומק של פי שניים מגודל הזרע. מספיגים את האדמה ומכסים.לאחר יומיים, מקפידים לאוורר עד לנביטה. לאחר נביטה יש להעביר לאזור מואר עד ליציאת שני עלים אמיתים (שני העלים הראשונים לא נחשבים) אז ניתן להעביר אותם לערוגת הירק