מוקד המועצה: 08-6257900

ביום רביעי, 1.11.2017, יום הזכרון ה-22 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין העבירו תלמידי כיתות י' במבואות הנגב מעגלי שיח לחטיבת הביניים בהם שוחחו התלמידים על הדמוקרטיה ועל חשיבות יום הזכרון. לאורך היום ביקרו תלמידי חטיבת הביניים בתערוכה המיוחדת שהכינו תלמידי שכבה י'. במסגרת התערוכה התבקשו התלמידים לבחור בקלפי בין ערכים שונים, החשובים לדעתם, למדינה. קרוב למחצית מהתלמידים בחרו בצבא חזק כערך החשוב ביותר. הרחק מאחור נבחרו ערכים אחרים כמו חופש הביטוי, שיוויון הזדמנויות, שמירת כבוד האדם, בחירות דמוקרטיות וחופש דת ומצפון.

"זה היה יום מרתק ומשמעותי בבית הספר" אומר אלי פרץ, מנהל בית הספר. "תלמידי כתה י הכינו מצגת מעוררת מחשבה והייתה השתתפות משמעותית ומעניינת מצד התלמידים. זה מפתיע שהרוב בחר בצבא חזק כי ביום כזה, בו דנים בדמוקרטיה, הכרת האחר וסובלנות יש ציפייה שיבחרו בערכים כמו מדינה דמוקרטית וסובלנית. מצד שני, הבחירה שלהם מלמדת אותנו מה הילדים מרגישים על החיים במדינה ועל החרדות שמלוות אותם. זו הזדמנות בשבילנו להבין מה הם. לא מן הנמנע שהם מבינים שצבא חזק זו הערובה לדרך של שלום ולחיי בטחון שבזכותם אפשר להגיע להישגים גם בנושאים החברתיים. יכול גם להיות שזה גם מתקשר לגיל שלהם שבו הגיוס הצבאי מעסיק אותם".

אלי הוסיף כי ייתכן שאם הם היו מתבקשים לבחור יותר מערך אחד, התוצאות היו שונות. "הבחירה שלהם היא לגיטימית, אבל אנחנו שמים כיעד בבית הספר להמשיך ולדבר על הנושאים החברתיים, איזו חברה אנחנו רוצים ועל מה ראוי שנילחם פה".