מוקד המועצה: 08-6257900

גישור בימי קורונה

איך מתמודדים עם גירושין בימי קורונה? מרכז הגישור והדיאלוג במועצה עם כמה הצעות: 

ימים לא פשוטים עוברים על כולנו, ולחלקנו הם מאתגרים במיוחד:

  • האם אתם זוג שהתכוון להתחיל תהליך פרידה?
  • האם התחלתם תהליך גירושין בגישור או דרך בית המשפט ש״נתקע״ עקב המצב?
  • האם אתם גרושים המתמודדים עם אתגרים בקיום זמני השהות עם הילדים ובכלל בקיום ההסכם ביניכם?
  • כיצד בונים הסכמות זמניות התואמות את המצב הנוכחי? ומה עושים במצבי קונפליקט?

בתקופה הנוכחית, בה כולנו ספונים בבתים עם הילדים וגם אמצעי הסיוע (טיפול, גישור, גירושין בשיתוף פעולה…) מצומצמים ומוגבלים לפעולה מרחוק, נדרש מאיתנו להתמודד לבד עם בעיות מורכבות.

אין לנו תשובות-קסם ואנחנו יודעים ויודעות כמה זה קשה, אבל נציע כמה קווים מנחים לתקופה זו:

  • זכרו שמדובר במצב זמני. קשה, ממושך, מאתגר – אבל זמני. נכון לקבל החלטות המתייחסות להתארגנות בתקופה הזאת, שאינה רגילה, ולזכור שהחלטות אלה הן זמניות ובעתיד ניתן יהיה לקבל החלטות קבועות.
  • עשו את המיטב למען הילדים- זו תקופה ייחודית והם יזכרו אותה לאורך חייהם. ככל שתצליחו לשדר להם -דווקא בימים קשים כאלה, ביניכם בפרט ובעולם כולו בכלל- מסר של כבוד הדדי בין ההורים ופעולה משותפת למענם, כך החוויה תחקק אצלם כחיובית ותיצור תחושת חוסן. נסו לדבר ביניכם ולתאם עמדות ומסרים הנוגעים למצב ולשלום הילדים.
  • אחד/ת מכם נמצא בבידוד או בקבוצת סיכון ונמנע ממנו לראות את הילדים? עודדו את הילדים להיות עם ההורה השני בקשר טלפוני/וידאו רציף ואפשרו זאת ללא הגבלה.
  • השתדלו לגלות גמישות: התחשבות באחר בדרך כלל תניב התחשבות בחזרה- בימים אלו חלקנו עובדים בעבודה חיונית, חלקנו עובדים מהבית ורבים מאתנו נמצאים בחל״ת או מפוטרים. אם קבעתם ביניכם זמני שהות עם הילדים, ייתכן כי הם אינם רלוונטים או קשים מאד ליישום כרגע. נסו לתאם ביניכם זמני שהות ריאליים המתחשבים בצרכים של שניכם. הילדים זקוקים לשני הורים מתפקדים ומתפרנסים ככל הניתן.
  • הסדרים כלכליים- נסו גם לגלות התחשבות במצב הכלכלי של האחר/ת ולשאוף להגיע להסדר תואם לתקופה של חלוקה בפרנסת הילדים.עשו ככל יכולתכם לא לנקוט בצעדים חד צדדיים, כמו הפסקת העברת תשלומים. השתדלו, למרות הקושי, להגיע להסכמות ביניכם. זכרו, מדובר בהסכמות זמניות.
  • הציגו חזית אחידה – גם אם הגישה שלכם למגפה שונה, אם אחד מכם היסטרי ואגר כבר מחסנים לשעות חירום, והשני בטוח שאין מקום ללחץ ואף צוחק על הלחץ הלאומי – עשו כמיטב יכולתכם לא לשדר לילדים את חילוקי הדעות.נסו לשדר להם שהמצב בשליטה וששניכם עושים הכל כדי לשמור עליהם. זכרו כמה חשוב להם לבטוח בכם בתקופה מלחיצה כל כך.

אם אתן/ם זקוקים לעזרה באיפשור הדיאלוג ביניכם, בייעוץ מצד שלישי בהגעה להסכמות- אנחנו איתכם!!!

מרכז הגישור עומד לרשותכם בסיוע מרחוק, בשיחת טלפון או באפליקציית זום, על ידי מגשרות ומגשרי המרכז , המומחים בגישור משפחה. 

אפשר לפנות בווטסאפ לסמדר שריג, מנהלת המרכז, בטלפון 050-7113133 , להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם.

ומה בכל זאת עושים במקרים חמורים ודחופים?

עבודת בתי המשפט, ובכללם בתי הדין לענייני משפחה, צומצמה למינימום עקב ההתמודדות עם מגפת הקורונה והם עוסקים בעניינים דחופים וקריטיים בלבד.

חשוב לציין, שביחידת הסיוע המשפטי שליד בתי המשפט הוקם מערך חירום של עורכי דין לסיוע במצבים של אלימות במשפחה. כדי לקבל את השירות יש להגיע פיזית לאחד מבתי המשפט המצויים ברשימה, לפנות למזכירות ולמלא טופס בקשה לצו הגנה. לאחר קבלת הטופס יש ליצור קשר עם המוקד לסיוע משפטי בטלפון: 073-3927747/48/49/50.