דלג לתוכן
מוקד המועצה: 08-6257900

 

ביום שלישי, 20/10, חזר מרכז האירועים בקיבוץ משמר הנגב, למשך מספר שעות, 70 שנים לעבר, במסגרת הפנינג המשפחות השנתי של המועצה. מיצגים שהמחיזו למבקרי ההפנינג את אורח החיים בתחילת ימי ההתיישבות בנגב פוזרו בשטח המרכז. משחקי עבר ושחקנים שגילמו את המתיישבים הראשונים שהסתובבו בין האורחים והשיא, מופע אורקולי מרהיב על מגדל המים של הקיבוץ ממנו ירדו אקרובטים במופע פעלולים.

11 הנקודות בנגב הוקמו במוצאי יום הכיפורים, שנת 1946, לפני 70 שנה, והיוו את התרחבות ההתיישבות היהודית לנגב שאיפשרה את חיבורו למדינה בהתהוות. במועצה האזורית בני שמעון שוכנים 4 יישובים שהוקמו אז: הקיבוצעים משמר הנגב, שובל, חצרים ומושב נבטים. סיגל מורן, ראשת המועצה האזורית בני שמעון, בירכה את הוותיקים ואמרה: : הם הקימו יש מאין, באומץ ובנחישות, נגד כל הסיכויים והקשיים. הם האמינו בדברי הנביא "לא בחיל ולא בכוח כי אם ברוחי" ותמיד הושיטו יד לשלום לעבר השכנים הקרובים והרחוקים. גם כשבארצנו האהובה, נושבות רוחות רעות המנסות לפלג ולשסות בין עדות ובין דתות, גם כשמנסים להפחיד אותנו, כשמנסים לערער על זכות קיומנו כהתיישבות חקלאית, אנחנו עומדים איתן ומתעקשים לשמור באדיקות על הערכים שציוו לנו המתיישבים מלפני 70 שנה".

"11 הנקודות קבעו שהמדינה תהיה קצת יותר גדולה מאשר גדרה עד חדרה" אמר ח"כ עמיר פרץ שהגיע לברך את המועצה בחגה. "אני מאמין בערכים שהנחו את הוותיקים. אלו לא רק ערכים של סוציאליזם, בנייה ועשייה, אלא גם של שלום. צדק וחברתי ושלום הם שני הדגלים שצריך להרים כאן היום".

עזרה גולן, 87, שהגיעה לקיבוץ משמר הנגב בלילה ההיסטורי ההוא שחזרה את הימים הראשונים של הקיבוץ: "היינו צעירים ולא מנוסים אבל חדורי מוטיבציה.  הייתי צעירה בת 17 אבל הבנתי שזה צו השעה. עם העלייה לקרקע החלו חיים יפים וגם קשים. השממה אפפה אותנו אבל המטרה הייתה ברורה: יישוב הנגב. חיינו שנה ללא חשמל וללא מקור מים. הביאו כל יום 4 קוב מים, לחם וחלב מרוחמה. למדנו לחיות חיים של שגרה הרחוקים מהמרכז. רק נחישות ודבקות במטרה נתנו לנו כוח לחיות באבק שנכנס לכל סדק בחיינו. חיינו היו מאתגרים אך מלהיבים. קשה לאתר היום איך חיינו אז, כשהכל מסביב ירוק ופורח, אבל כל זה לא היה מתאפשר ללא הראשונים".