דלג לתוכן
מוקד המועצה: 08-6257900

חברי ועדת איכות הסביבה של המועצה  סיירו בחודש יולי ביישובי עוטף עזה להכרת הבעיות הסביבתיות הייחודיות של האזור.

בהדרכתו של האחד והיחיד, רמי חרובי,  תושב קיבוץ בארי, התחלנו את הסיור בתצפית סיבוני (ע"ש אסף סיבוני שנהרג באסון המסוקים),  ליד היישוב ניר עם.

בתצפית השקפנו אל  במבט על על האזור  והמים שבו.  עמדנו סמוך ממש למאגר המים בניר עם – מאגר של מי גשמים שהוקדם ע"י קק"ל.  ראינו מדוע, למרות השריפות , האזור נראה ירוק ופורה:   הוא יושב על אקוויפר וכמה עשרות מטרים מהקרקע נמצאים מי תהום רבים . שאיבת המים בשנות הארבעים איפשרה את הקמת  היישובים באזור.

מהתצפית יכולנו להשקיף בבירור על  העיירה בית חאנון ומצפונה לה- קיבוץ נתיב העשרה והעיר אשקלון, עם הארובות ועם מתקני התפלת המים.  עוד מהתצפית בניר עם יכולנו לראות שניים- שלושה מוקדי עשן מדרומה לנו, הגם ועפיפונים לא ראינו….

לאחר מכן סיירנו באזור שמורת בארי, שנשרפה כמעט כולה. סביבה יערות קק"ל שחלקם נשרפו וחלקם לא.

בסביבות שמורת בארי ראינו את העשן אשר הגיע מהר הפסולת שנמצא ברצועת עזה בסמוך לגדר , ובהחלט מהווה עניין סביבתי בוער עליו אין לנו כרגע שליטה.  ברצועת עזה הפסולת מצטברת ללא טיפול טוב, ותוצרי שריפת הפסולת נישאים עם הרוח לעבר ישראל.

באזור בארי נעשו הרבה מאמצים על מנת לשמור על הטבע ולהגיע לאיזון נופי ואיזון שימושים – בין שטחי חקלאות נרחבים שכמעט לא השאירו אזורי טבע פראי, נטיעות שטחי יערות קק"ל, אל מול הצורך ביצירת שמורת טבע, ובהרחבתה.

המשכנו לכיוון כיסופים, ומאחורי הקיבוץ נלקחנו ע"י שחר יסינובסקי, מנהל היחידה הסביבתית נגב מערבי, לראות את עבודות הבניה של המכשול והגדר, כולל מפעלי הבטון.  צמוד לגדר הרצועה מהצד העזתי, ראינו הר הפסולת שמוקם ממש על הגדר מול כיסופים, עוד חוויה מתסכלת.

את הסיור סיימנו בשיחה במועדון כיסופים, ואנו מודים לקיבוץ כיסופים על האירוח. תודה גם לרמי חרובי ולשחר יסינובסקי על ההדרכה, וזו גם ההזדמנות להודות לחברי ועדת איכות סביבה של המועצה, אשר פועלים כולם בהתנדבות.

 

שירלי חכם יפרח , רכזת איכות הסביבה