מוקד המועצה: 08-6257900

 

בכל יום ראשון מגיעות ל"בית ספר לבנות עצמונה" שבשומריה תלמידות מיוחדות: כעשרים מוותיקות נבטים ליום של לימודים להשלמת השכלתן. יש להן כתה, יש להן מחנכת ומורות ויש להן תוכנית לימודים ושיעורים קבועים. הפרוייקט ממומן על ידי המשרד לשיוויון חברתי ועמותת ותיקי בני שמעון.

לפני שנתיים הצטרף בית הספר ליוזמתו של אורי אורבך ז"ל, לשעבר השר לאזרחים ותיקים לנצל את משאבי מערכת החינוך: כיתות וכוח הוראה להקמת כיתות לימוד לוותיקים והזמין את ותיקות נבטים להיכנס בשעריו ומאז, בכל יום ראשון, מגיעות 15-20 נשים ליום לימודים. יש להן כיתה, מחנכת ושיעורים קבועים. השיעורים  בכתה מגוונים ונלמדים על ידי צוות המורים מבית הספר.

השנה לומדות הוותיקות שיעורים בתנ"ך, בסיפרות, מדעים והעצמה אישית. בשנה שעברה הן למדו תנ"ך, מתמטיקה וחשיבה, ושיעור מיוחד בזימרה והיסטוריה, במסגרתו למדו הוותיקות על שירים המספרים את סיפורה של ארץ ישראל. אחד השיעורים המרגשים שהתקיים בשנה שעברה עסק בקשר הרב דורי במסגרתו  תלמידות כיתה ז' הצטרפו לשיעור ולמדו את סיפור חייהן של הוותיקות. יחדיו נסעו, הוותיקות ותלמידות בית הספר לבית התפוצות ולסיכום הכינו עבודות המספרת את סיפור חייהן של הוותיקות תוך הצגת חפצים שקשורים לסיפור.

בנוסף לשיעורים משקיע בית הספר גם בשילוב הוותיקות בפעילויות של בת הספר, בצפייה משותפת בהצגות ובחגיגה משותפת של החגים וימי הציון השונים.

השתלבות הוותיקות בבית הספר מהווה תרומה הדדית לשני הצדדים. הוותיקות נהנות מיום לימודים ובנות בית הספר לומדות להכיר אוכלוסיה אחרת וכך הן לומדות להיפתח ולהתקרב לבני גיל הזהב.

הוותיקות אומרות שהיחס החם שהן מקבלות בבית הספר הוא הדבר המרגש ביותר בפרוייקט כולו. קבלת הפנים הנלהבת בכל שבוע מחדש, ברכת ה"שלום" של המחנכת ושל הבנות. "נכון שצריך לקום בבוקר יותר מוקדם וזה יותר קשה, אבל בצהריים אנחנו יודעות שזה היה שווה" הן אומרות.

בעקבות הקשר עם נשות נבטים התארגנו ב"מועדון אמצע החיים" של נשות שומריה לנסיעה למושב נבטים להכיר את המושב. הן פגשו את נשות כיתת הוותיקות בביתן, במושב נבטים, ביקרו במוזיאון יהדות קוצ'ין, מוזיאון מיוחד במרכז המושב ובבית הכנסת ופגשו קהילה עם מסורת עשירה מאד.

שרה אפללו