מוקד המועצה: 08-6257900

הורים יקרים שלום,

חזרה חלקית והדרגתית למערכת החינוך בימי קורונה:

בימים הקרובים, כולנו עומדים בפני שינוי נוסף ב"שגרת קורונה" – חזרה למסגרת החינוכית במתכונת אחרת. לכל שינוי יש צורך להסתגל, אספנו מספר נקודות לחשיבה שיוכלו להקל את ההסתגלות:

  1. גלו סבלנות וסובלנות לתהליך עצמו – רבים מאיתנו בציפייה רבה לחזרה לשגרה, זכרו שכולם (צוותי חינוך, הורים וילדים) לומדים את השגרה החדשה וזקוקים לזמן ולכן יתכנו "נסיגות", "נפילות" והתאמות.
  2. בתוך אי – הודאות שתפו במידע שעוזר להתארגן – הסבירו לילד כיצד תראה החזרה, למשל: שמירה על כללי ההיגיינה ומרחק. לכמה ימים ושעות יחזור, חלוקה לקבוצות ועוד. במידה והילד שואל שאלה שאינכם יודעים לענות שתפו: "כרגע איננו יודעים, אבל בטוחים שיש לך את הכוחות להסתדר". העבירו מסר כי אתם סומכים עליו, על המשפחה ועל המערכת.
  3. התייחסו לרגשות הילד – השינוי עשוי לעורר רגשות מנוגדים (שמחה ודאגה, התרגשות וחשש) תנו מקום לשיח רגשי ושתפו בתחושותיכם (באופן מותאם). הדגישו שבזכות שמירה על הכללים הצלחנו להקטין את השפעת הנגיף ולכן אנו יכולים לחזור למסגרת בהדרגה, תוך שמירה על ההנחיות. במערכת יעשו הכל כדי להמשיך לשמור ולהגן עליהם.
  4. הדגישו את החיוב בחזרה – החזרה מאפשרת הזדמנות לפגוש חברים ולשחק איתם, גם אם מדובר בחלק מהקבוצה. אפשרות להיות במרחב מוכר, לפגוש את הצוות ולגוון את סדר היום.
  5. למה האחים שלי לא חוזרים למסגרת? אם הילד מעלה את השאלה, הסבירו שבכדי להמשיך ולנצח את הנגיף חוזרים למסגרות לאט לאט, והם הראשונים שזכו לכך! אתם בטוחים שהם ירווחו מכך, וכי החברים והצוות בוודאי מתגעגעים אליהם.
  6. היערכות הילד לפני החזרה למסגרת – התאימו את שעות השינה, סייעו בהכנת התיק, תכננו בערב מה להכין לארוחת הבוקר שייקח עמו למסגרת, בחירת בגדים ועוד.
  7. היערכות משפחתית לחזרה למסגרת -חזרה לשגרה אחרת דורשת הסתגלות, לעיתים בדומה לתחילת השנה. בימים הראשונים פנו זמן לפרידה נינוחה. עדכנו את הילד כיצד ואיפה תיפרדו ממנו ומי יקבל אותו בסוף היום.
  8. ילדים שחוו רגרסיה התנהגותית בתקופה האחרונה: חזרו להרטיב, מתקשים לישון לבד וכד'. במרבית המקרים מדובר בתגובה נורמטיבית למצב. כדאי לעדכן את הצוות והמשיכו לעקוב.

זכרו שאתם לא לבד- בכל שאלה אתם מוזמנים לפנות לצוות החינוכי או לפסיכולוג המסגרת, או ישירות לשרות הפסיכולוגי החינוכי. למאיה גולן מזכירת השפ"ח  בטלפון  0547917559 או במייל – mayag@bns.org.il

 

בהצלחה לכולנו,

השרות הפסיכולוגי החינוכי – בני שמעון

 

להורדה ליחצו כאן