מוקד המועצה: 08-6257900

28.6.2020

תושבים יקרים שלום,

נכנסנו לשלב חדש במאבק בקורונה. גל שני או התחדשות הגל הראשון – לא בטוח שמישהו יודע, וזה לא ממש חשוב. ברור היום שהמשבר הוא עמוק, שהקורונה תמשיך להיות חלק מהחיים שלנו עוד זמן רב, ושהיא תהיה גורם מעצב ודומיננטי, אתגר גובר ומשתנה.

מה שמגדיר את השלב הנוכחי הוא ההיקף הנרחב של התחלואה ותפוצתה. בקרוב נגיע ל-1000 חולים חדשים מאובחנים ביום, וזה נמצא בכל מקום. כבר לא במספרים נמוכים או במקומות מוגבלים – והנגב במוקד. ביישובי המועצה, קצת בדרך נס, טרם אובחנו חולים חדשים בשבועות האחרונים. אבל, אובחנו גם אובחנו חולים רבים, עשרות, ביישובים שכנים שתושביהם חיים עמנו, ורבים מתושבי המועצה נכנסו לבידוד.

קיימת שונות בהתייחסות למחלה ולחומרתה בניתוח שאנשים שונים עושים לגבי המשמעויות עבורם. על שלושה דברים אנחנו יכולים להסכים, גם אלה שחושבים שההתייחסות היא מחמירה מאד, גם אלה שחושבים שהמחלה היא קלה: ראשית, המחלה מסכנת קבוצות באוכלוסייה, מבוגרים וחולים כרוניים – אלה הם יקירינו. שנית, המחלה משבשת קשות את שגרת החיים של מי שחולה וגם של מי שנדרש לבידוד. שלישית, אם תידרש חזרה לאחור, לסגר, זו תהיה גזירה קשה ביותר, כלכלית ופסיכולוגית. שלושת אלה לבדם מצדיקים שנעשה כל שביכולתנו כדי לצמצם את ההדבקה בנגיף. האתגר הגדול הוא לעשות זאת תוך תפקוד גבוה, פעילות שוטפת ולאורך זמן.

לכן, אני מבקש להדגיש:

  • מיגון אישי, אי אפשר שלא לפתוח בו, אתם כבר יודעים מה צריך לעשות ולא אחזור. הדבר מחייב שינוי הרגלים לא קל, בעיקר בהימנעות מקרבה לאחרים וממגע. אינסטינקט בסיסי חדש שחייב להתפתח. למי שמאחר להפנים, זה ממש הזמן.
  • עלינו להימנע ממה שנקרא לו כאן "יוזמות לא ברוכות". לא נכון לחפש דרכים לעקוף את ההנחיות או לארגן אירוע שכרגע עדיף להתאפק אתו. יש לקיים את הפעילויות במסגרת המותרת או לוותר בצער רב. גם כך הסיכוי להידבק באירוע "הנמצא בחוקים" הוא לא קטן. בהתאם, פעילויות המאורגנות על ידי המועצה עומדות בכללים או מבוטלות. בית הספר של החופש הגדול יופעל השנה בתוך היישובים. מערכת החינוך בישובים ובמועצה עומלות על המימוש.
  • בידוד עם ילדים תפס רבים לאחרונה. חשוב להבהיר, בידוד של ילד מחייב שהות צמודה של מבוגר עמו וחלים עליו כל כללי הבידוד. בידוד זה בידוד, כלשונו, מכל אדם אחר, גם לילד וגם למבוגר שאיתו.

לסיכום חברים, שווה להשקיע ולגלות בגרות ומשמעת. זה יכול לחסוך צרה גדולה.

מאחל לכולנו בריאות טובה, תפקוד תקין וקיץ שפוי.

שלכם,

פלג ניאגו,

מנכ"ל המועצה