דלג לתוכן
מוקד המועצה: 08-6257900

מליאת נובמבר: מרכז חוסן מועצתי ותהליך אסטרטגי

הקמת מרכז חוסן והתהליך האסטרטגי היו שני הנושאים המרכזיים בהם עסקה מליאת המועצה לחודש נובמבר 2020 שהתקיימה בזום ביום ראשון, 8.11.2020. "המחקרים מראים על קשר ישיר בין החוסן הקהילתי והחוסן האישי במצבי טראומה" אמרה עדית אטינגר, מנהלת האגף לשירותים חברתיים. "זה יהיה כלי מועצתי שיהיה קהילתי וטיפולי כאחד וייתן התייחסות שלמה למצבי שגרה וגם מענה בחירום ולאחר חירום".

מרכז החוסן יפעל בשלושה צירים מרכזיים: חירום, חוסן קהילתי וטיפול קליני. המרכז החדש יפעל תחת האגף לשירותים חברתיים תוך איגום השירותים הקיימים היום במועצה והרחבתם, ובשיתוף פעולה עם מחלקות ואגפים אחרים במועצה. "סיפור הקורונה הוא סוג של טראומה מתמשכת ואנחנו כבר רואים את השלכותיה בכל הגילאים" הוסיפה עדית. "הבעיות הנפשיות וההתפוררות החברתית מתפרצים אחרי משבר ואנחנו צריכים להיות ערוכים לכך".

ניר זמיר, ראש המועצה: "זה מהלך פורץ דרך. אני מאמין שבשלב כלשהו המדינה תאמץ את המודל ותממן אותו. התפרצות מגיפת הקורונה חיזקה את הצורך במרכז כזה ואני מעריך שרשויות רבות ילכו בעקבותינו. אין לי ספק שבלי להתכוון לכך הגענו לרגע הנכון להקים את המרכז".

חברי המליאה שמעו סקירה נרחבת על התהליך האסטרטגי המתקדם. "עיסוק בתהליך אסטרטגי בתקופה כזו הוא לא מובן מאליו, ויש סוג של אופטימיות בעיסוק בעתיד ולא רק בהווה" אמר ניר. "הצוות האסטרטגי, שכולל נציגי יישובים ממגוון גילאים ותפקידים, עושה עבודה יפה ונוצרה שם אינטראקציה מרתקת. בהמשך יוקמו צוותים שיכתבו תוכניות עבודה על סמך תוצרי התהליך וניכנס ליישובים להציג אותם בשילוב עם תוכנית המיתאר הכוללנית ותוכנית הצמיחה הדמוגרפית".

"התרבות הארגונית במועצה היא עמוקה מאד וכוללת שיתוף ציבור נרחב" אמרה יפעת ניימן, היועצת המלווה את התהליך. "העשור הקודם הוקדש לצמיחה וקליטה, וכניסה של אוכלוסיות חדשות והיה חשוב להסתכל על הדברים. בעקבות זאת אנחנו מרעננים את החזון ואת ערכי הליבה של המועצה ומגבשים 5 צירי פעולה אסטרטגיים ארוכי טווח: פיתוח כלכלי, תעסוקתי ועסקי, חינוך צופה ומקדם פני עתיד, קהילתיות דו רובדית, מועצה ירוקה, הובלה משתלבת ומשולבת על אזורית".

"פיתוח כלכלי, תעסוקתי ועסקי הוא ציר מרכזי במועצה" הסביר ניר. "פעילות עניפה לפיתוח כלכלי, כפי שמתקיימת במועצה, היא יוצאת דופן וצריכה להמשיך להיות יעד מרכזי אשר מאפשר לממש את המטרות שלנו כמועצה: שירותים לתושבים והתפתחות היישובים". את ציר החינוך הציגה חסיה ישראלי, נציגת שובל במליאה ויו"ר ועדת החינוך המועצתית: "לאורך שנים ארוכות נבנה במועצה מערך מוסדות חינוך שקלט אוכלוסיות חדשות רבות. ועדת החינוך שאלה את עצמה מהו הבוגר המיטבי שאנחנו רוצים לחנך במוסדות האלו. בסופו של דבר נצטרך לייצר את הכלים החינוכיים על פי הבוגר שאנחנו רוצים לראות". איתי זידנברג, מנהל אגף היישובים על ציר הקהילתיות הדו רובדית: " זה ציר סינרגטי של למידה דרכו ישוכלל ציר הרוחב של המועצה דרך אגף היישובים ובמקביל יטופחו ההנהגות המקומיות". אסף רוט, נציג דביר במליאה ויו"ר ועדת איכות הסביבה על ציר מועצה ירוקה: "אנחנו ממשיכים את העשייה במועצה בשאיפה לקפיצת מדרגה נוספת ובשאיפה להפוך למועצה מדגימה, מודל חיקוי לרשויות אחרות וכל זה תוך מחוייבות מתמדת לבדיקה עצמית". פלג ניאגו, מנכ"ל המועצה הציג את ציר ההובלה האזורית: "אנחנו שואפים להיות גורם משמעותי ומוביל באזור ולעודד שיתופי פעולה גם בין היישובים וגם ברמה האזורית".

בהמשך הישיבה אישרו חברי המליאה לקיבוץ כרמים לפנות לחטיבה להתיישבות לקבלת מיבנים יבילים להקמת שכונה חדשה הדרושה להמשך התפתחות היישוב ואישרה את בקשת המועצה להקמת ועדה למיון המפעלים באזור התעסוקה "קמה" והצעתה לקריטריונים למיון, ביניהם: עדיפות למפעל שמציע ערך מוסף כערכים חינוכיים, מסחריים או תיירותיים, השפעת המפעל על האזור והשתלבותו תוך מתן דגש לפיזור וגיוון התעסוקה, העתקת מפעל מאזור הצפון או ומתן עדיפות להרחבת מפעל קיים בשטח המועצה.