דלג לתוכן
מוקד המועצה: 08-6257900

בטקס חגיגי נחנך ביום שני, 1.7.2019,  צריף מורשת בקיבוץ חצרים, המשמש מוזיאון לתולדות הקיבוץ. את הסרט גזרה רות קרן, בת ה-92, מחברות הגרעין המייסד של הקיבוץ חצרים. במשך 5 שנים עבד צוות מיוחד להפיכת אחד מהצריפים השבדים שהוקמו בקיבוץ בשנת 1949 כבתים לוותיקי הקיבוץ, בסיוען של המעצבות יפעה לוין וחן גיטרמן מחברת גרופה, למוזיאון. בטקס נכחו ניר זמיר, ראש המועצה וסיגל מורן, ראשת המועצה הקודמת, עמרי שלמון, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, נתנאל מזאה, מנהל אגף מורשת במשרד ירושלים ומורשת ונציגים ממשרדי החקלאות והשיכון.

קיבוץ חצרים, או בשמו המקורי, קלטה, היה בין 11 נקודות ההתיישבות שעלו לקרקע באזור הנגב ב-6 באוקטבור 1946, מוצאי יום כיפור אותה שנה. רות, שפספסה את יום העלייה לקרקע בגלל השתתפותה בקורס אקונומים, תיארה את הפעם הראשונה שהגיעה לקיבוץ, חודשים ספורים אחרי העלייה לקרקע: "בשש בבוקר כבר חיכינו בתחנת יפו לאוטובוס. אחרי המתנה של כמה שעות התברר שלא יצא אוטובוס לבאר שבע באותו יום אז נסענו לעזה. אחרי כמה שעות בעזה החלטנו לשכור טנדר שלקח אותנו עד לקיצור לקיבוץ שממנו ההליכה הייתה רק 3 ק"מ ולא 8 ק"מ, המרחק מבאר שבע. הגענו בחשיכה, אחרי עשר בלילה. כשקמנו בבוקר ראינו שהכל מסביב באמת שממה".

בתיה דרורי, חברת הצוות שהגה ודחף את הרעיון: "רצינו לחנוך את הצריף במסגרת חגיגות ה-70 אבל זה היה הריון ארוך מאד, בן 5 שנים, הרבה מעבר למה שתכננו. אני רוצה להודות לכל הגופים והמשרדים שתרמו וסייעו להצלחת הפרוייקט". "הצריף שאנחנו חונכים היום מצטרף לעוד אתרי תיירות בחצרים, תחום  ההולך ומתפתח בקיבוץ לצד תחומים ותיקים כמו נטפים והחוחובה" אמר ניר זמיר, ראש המועצה. "תודה לכל המשוגעים שבלעדיהם זה לא היה קורה ותודה לסיגל מורן, קודמתי בתפקיד שסייעה לקדם את הפרוייקט". עידו רענן, יו"ר הקהילה: "כאיש המנגנון אני מלא הערכה לצוות שהצליח לצלוח את הקשיים שמנגנון מציב".