מוקד המועצה: 08-6257900

חיים מולכו, שעל שמו קמה העמותה המעניקה מלגות לסטודנטים לחקלאות,  היה חבר אורים. עלה עם הגרעין על הקרקע במוצאי יום כיפור תש"ז – 1946 מבצע הקמת 11 הנקודות בנגב. הוא נולד בבולגריה ב- 1927 ובמהלך חייו רכש השכלה חקלאית וכלכלית עבד בפלחה באורים היה פעמיים מרכז משק  ומנהל מפעל המתכת  "מכסף" ומפעל הטקסטיל "נועם"  ושימש בתפקידים רבים העוסקים בחקלאות בארץ בכלל ובנגב בפרט.

שני תפקידים מרכזיים שמילא בחייו היו ששימש כסמנכ"ל משרד החקלאות ויו"ר מועצת המנהלים של מקורות. פרויקט מרכזי שהוביל ודחף היה הקמת השפד"ן , הובלת מי השפכים של גוש דן לנגב. היום לא ניתן לתאר את החקלאות בנגב ללא מי השפד"ן .

משנת 1987  היה יו"ר אגף המשק של המרכז החקלאי . בתפקיד זה הביא לדי ביטוי את הידע הנרחב שרכש במשך השנים בתחום החקלאות והמים . הדבר שהוא אהב ביותר בתפקיד זה היה המגע הישיר שהיה לו עם החקלאים . הוא אהב והעריך את עבודתם . הם מצדם העריצו אותו כמי שלא רק יושב במשרד אלה מגיע אליהם לשדות, קשוב לבעיותיהם ועושה ככל האפשר לעזור להם.

חיים מולכו נפטר  ב- 1992 בהיותו בן 65  בשיא עשייתו ופועלו למען החקלאות והחקלאים בישראל. לאחר פטירתו של חיים מולכו הוקמה העמותה על שמו. העמותה שמה לה למטרה לפתח ולבסס את המחקר החקלאי בנגב ולהעמיק את הקשר בין חקלאי הנגב לבין מוסדות המחקר החקלאי.

מפעל ההנצחה לזכרו באמצעות מתן מלגות לסטודנטים לחקלאות.

העמותה נוסדה לפני 28 שנה לאחר מותו של מולכו. העמותה הוקמה על ידי חבריו לעבודה ובני משפחתו .

בשנים האחרונות העמותה מנוהלת על ידי בני משפחה ואנשי חקלאות מהדרום. במשך 28 שנה חילקה העמותה מלגות בהיקף של למעלה מ–  2.000.000 מיליון ₪ לכ- 550 סטודנטים. רוב הסטודנטים הם מהנגב ועושים את עבודת המחקר שלהם בנגב. העמותה מחלקת מדי שנה 10 -12 מלגות לתואר ראשון לתושבי המועצות האזוריות בנגב . בנוסף העמותה מחלקת  10 – 12  מלגות לתואר שני ושלישי בסך 5000 ש"ח למלגה לסטודנטים שעושים את עבודות המחקר שלהם בתחום החקלאות .

ליחצו כאן לקריאת כתבה על טקס חלוקת מלגות קרן מולכו 2019