מוקד המועצה: 08-6257900

אפריל, 2019

תושבים יקרים,

האביב כבר כאן, שעון הקיץ מאריך לנו את היום והאביב המבצבץ הוא תקופה של צמיחה והתחדשות. גם באגף לשירותים חברתיים אנחנו צומחים ומתחדשים ללא הפסקה.

במסגרת פעולות הצמיחה וההתחדשות החלטנו להתחיל במסורת חדשה: לשלוח לכם מדי פעם ניוזלטר בו תוכלו ללמוד על השירותים שאנחנו מספקים ועל כל הדברים החדשים והטובים שאנחנו יוזמים כאן עבורכם.

תחום התנדבות: בתחילת החודש התקיים יום המעשים הטובים. אצלנו במועצה החלטנו להרחיב את יום המעשים הטובים לשבוע שלם ואף יותר כדי לאפשר לכ-ו-ל-ם למצוא את מסגרת ההתנדבות המתאימה להם. ואכן, מגוון פעילויות ההתנדבות שהתקיימו היו גדול ומרשים וכלל את כל פלחי האוכלוסיה במועצה, מגדול לקטן, מצעיר לוותיק וכלל פעילויות של התחדשות, נקיון ושיפוץ, סיוע לאחרים, חלוקת ממתקים ואפיית עוגיות לחיילים, ועוד המון מעשים טובים עליהם אתם יכולים לקרוא באתר, בפייסבוק ובגליון הבא של עיתון המועצה.

היערכות לפסח –מזה שנים רבות תושבים ועסקים קטנים תורמים לפסח ולראש השנה חבילות מזון למשפחות ביישובי המועצה השונים. השנה גם חברות "נטפים" מחצרים ו"וקמעדע" מבית קמה הצטרפו, אם באמצעות חבילות מזון וחלוקה או באמצעות תרומה כספית וחלוקה של שוברים. בנוסף לסיוע בחגים, החליט השנה קיבוץ חצרים להתגייס לסייע למשפחות לאורך השנה בחלוקה של חבילות מזון. את המשפחות הזקוקות לכך מאתרות העובדות הסוציאליות היישוביות המוות את נשות הקשר המזהות את הצורך ויוצרות את הקשר.

ידיד לחינוך – לפני חג הפסח הרמנו כוסית עם מתנדבות "ידיד לחינוך", פרוייקט שהוא שיתוף פעולה בין האגף לשירותים חברתיים ואגף החינוך במסגרתו, גימלאים מתנדבים לסייע לתלמידים בבתי הספר. באמצעות עמותה המתמחה בכך, 10 המתנדבות המקסימות שלנו, זוכות לסייע לתלמידים בשלושת בתי הספר היסודיים שלנו, "יובלי הנגב", "ניצני הנגב" ו"נווה במדבר". את הפעילות מרכזת בהתנדבות שלומית פלד ממשמר הנגב. ניר זמיר, ראש המועצה ואמיר ברזילי, מנהל אגף החינוך בירכו את המתנדבות על פועלן ושמעו מהן חוויות מרגשות וכמה משמעותית ותורמת ההתנדבות שלהן, לעצמן ולתלמידים כאחד. גימלאים יקרים, אנחנו שואפים להגדיל את מספר המתנדבים ונשמח להוסיף לשורותינו מתנדבים ומתנדבות נוספים.

תחום החירום: החודש קיימנו שני ימי הכשרה על התמודדות עם מצבי דחק שהועברו על ידי ד"ר משה פרחי, מומחה ארצי. ביום ההכשרה הראשון השתתפו עובדי האגף לשירותים חברתיים ואנשי מקצוע מתנדבים ביישובים וביום ההכשרה השני השתתפו אנשי הצח"י היישובים. אירוע דחק מתרחשים בימי הסלמה וחירום, אבל יכולים להתקיים גם בימי שיגרה רגילים. לאחרונה מצאנו את עצמנו נדרשים להשתמש בדברים שנילמדו בימי ההכשרה הללו באירוע דחק באחד מיישובי המועצה.

מרכז הגישור: החודש קיימנו יום עיון פורץ דרך בנושא השלכות שיוך דירות וצוואות וירושות בקיבוצים אותו העביר עו"ד חובב איתן, בן שובל וחבר להב. יום העיון הוא פרי שיתוף פעולה בין עמותת הוותיקים למרכז הגישור. יום העיון נוצר מתוך הבנה כי זהו נושא עם פוטנציאל לקונפליקטים מובנים בתוך המשפחה ומתוך כוונה כי הענקת ידע ולמידת הנושא יכולה לסייע במניעה של משברים עתידיים. זוהי הפעם הראשונה בה התקיים יום עיון בנושא זה במועצה כלשהי.

מרכז הגישור שלנו גדל ללא הרף. יש גידול משמעותי במספר הגישורים במשפחה שאנחנו מבצעים וזאת בנוסף לפעילויות מניעתיות שאנחנו מקיימים עם אנשי חינוך העובדים עם כל הגילאים, סייעות וגננות, מדריכי החינוך החברתי וכדומה במטרה להטמיע את השפה הגישורית. לאחרונה גם פתחנו גשת"פ, גישור ושיתוף פעולה בגירושין בקונפליקט גבוה ואנחנו מספקים שירות זה לזוגות הנדרשים לכך.

המרכז לטיפול משפחתי: המרכז לטיפול משפחתי ותוכנית להב"ה, תוכנית למניעה וטיפול במשפחות בסיכון, התרחבו לאחרונה והגיעו לתפוסה מלאה מלאה. 30 משפחות מטופלות בימים אלו במרכז ו-27 משפחות מטופלות במסגרת תוכנית להב"ה.

תוכנית בשבילי: השנה החלה לפעול תוכנית "בשבילי",  תוכנית לצעירים הפועלת בשיתוף פעולה עם מרכז הצעירים, עם כניסתה של רכזת התוכנית, איסילי, לתפקידה. התוכנית מסייעת לצעירים מגיל 18-27 בהכוונה בתחומי תעסוקה, לימודים, פנאי.

פורום בינוי קהילתי: הפורום הוותיק, הקיים כבר 12 ממשיך בפעילותו. פורום הבינוי הקהילתי מיועד למנהלי ומזכירי קהילות לצורך חשיבה משותפת, התייעצות ולמידה. השנה עוסק הפורום בנושא המנהיגות. אחת לחודש נפגש הפורום ודן בסוגיות שונות הקשורות למנהיגות כמו: מהי מנהיגות קהילתית, איך מחזקים אותה? וכדומה.

בריאות: האגף ממשיך לקדם תוכניות חינוך ותרבות לבריאות ושותפויות שונות עם אגפי המועצה השונים. במסגרת שיתופי הפעולה הבין אגפיים ממשיך האגף לקדם ולתמוך בסדרות ההרצאות "תרבות, בריאות ומה שביניהן" במסגרתן זוכים תושבי המועצה  לשמוע הרצאות מרתקות בנושאי בריאות מגוונים, פיזיים ונפשיים כאחד.

סדנאות והדרכות: מעבר מקום מגורים, כפי שהתרחש אצל רבים מתושבי המועצה שלנו בשנים האחרונות מהווה פוטנציאל ליצירה והעצמה של קשיים חברתיים, במיוחד אצל ילדים. בחודש שעבר הסתיימה הסדנה השלישית להורים לילדים עם קשיים חברתיים המיועדת לתת להורים כלים להתמודד עם קשיים אלו. את הסדנה, פרי שיתוף פעולה של האגף לשירותים חברתיים עם השירות הפסיכולוגי החינוכי (השפ"ח) הינחו עובדת סוציאלית מהאגף לשירותים חברתיים ופסיכולוגית מהשפ"ח. לראשונה, לצד קבוצת ההורים פעלה בהצלחה רבה גם קבוצת ילדים. לאור ההצלחה הרבה של הסדנאות החלטנו לפתוח בקרוב סדנה רביעית.

חג אביב שמח, מלא בשיתופי פעולה ואיגום כוחות

עידית אטינגר,

מנהלת האגף לשירותים חברתיים

המעוניינים להצטרף לאחת התוכניות או הסדנאות הפועלות במסגרת האגף לשירותים חברתיים מוזמנים לפנות לענת אמר, מזכירת האגף, בטלפון: 08-9911712 או במייל anata@bns.org.il