מוקד המועצה: 08-6257900

"…היינו אנשי רוח, עמל ואדמה, כך נמשיך…"

לפני כ-15 שנה ממשלת ישראל החליטה לפנות את יישובי חבל עזה. אין ספק שהחוויה על עזיבת בית בכפייה היא לא חוויה קלה לאף אדם. תושבי היישוב המפונה עצמונה עבור להתגורר בשומריה והפכו לחלק בלתי נפרד מהמרקם במועצה אזורית בני שמעון.

מוזמנים לקרוא מדבריו המרגשים של יונתן רום, תושב עצמונה בעבר ותושב שומריה היום:

סיני-עצמונה-עיר האמונה-שומריה

לפני כ-15 שנה, בימים האלה ממש היינו בגוש קטיף, מלאי אמונה בעם ישראל, עם שורשים עמוקים באדמת הארץ, בגוש קטיף, ללא טיפה אחת של ציניות וללא שום סרח פוליטי. אולי מרחוק זה לא היה נראה כך אך כל מי שזכה להגיע, ולו לביקור קצר בגוש קטיף – זה מה שהוא פגש. חבל ארץ של אנשי עמל ורוח, חבל ארץ עם שורשים של נצח, עם אחריות לאומית, עם גבורה, עם אידיאלים, חבל ארץ שלמרות הסטיגמה – היו בו מכל סוגי הגוונים שיש בעם ישראל.

אם תרצו (ואנחנו מאד רוצים) – היתה שם איזו בבואה של איך יכול להיות לכולנו יחד מאד טוב בחיבורים בינינו.

וכל זה נשבר בלי שום הגיון, בלי שום סיבה אמיתית והשורשים של המרקם המיוחד הזה פוזרו בכל רחבי הארץ.

בעצמונה קיבלנו החלטה – היינו בגוש בשליחות של העם והממשלה, כך נמשיך. היינו אנשי רוח, עמל ואדמה, כך נמשיך. לכן סרבנו לבתי מלון, סרבנו להתפרק ולקח זמן למי שפגע והרס להבין שדברי אמת בפינו, אך כשהדברים הובנו – נמצאו ערוצי שיתוף פעולה ונמצא גם חבל ארץ שמאפשר לרוח הזו להמשיך לצמוח.

למען האמת – גם כאן, בהתחלה לא כ"כ האמינו שאנו באים בידיים נקיות אבל ב"ה המציאות מדברת בעד עצמה. מתברר שאפשר להיות שותפים באותה מועצה, אפשר להיות חברים למרות שיש שוני, ואכן יש, למרות שיש מחלוקות, ויש הרבה, אפשר ליצור תשתית אנושית שמסוגלת לדבר עין בעין בלי חשדנות, בלי עומסים פוליטיים ולקדם מגמות.

תהליכים של ציבור קורים לאט ואכן במשך השנים הללו נרקמו המון ערוצי התקשרות בכל מישורי החיים ועדיין כולנו לומדים את השפה הזו שכ"כ חסרה בשיח הציבורי הלאומי, שפה שיש בה כבוד, יש בה אמון, יש בה אהבה והיא מאפשרת את בירורי העמוק שהם אלו שיבנו את עתיד האומה בארצה.

הימים האלו, ימים שמזכירים לנו כל שנה את הצורך להיבנות מחדש באהבת חינם, אהבה שחטפה מכה קשה עם ביצוע תכנית ההתנתקות, הם בדיוק הימים שבהם ראוי להשקיע הרבה מחשבה משותפת איך צועדים עוד כמה צעדים יחד.

זו שליחות שלנו כקהילה עם כל ההיסטוריה הצרובה בנשמתנו, זו שליחות של חבל ארץ, מועצה שהיא קהילה של קהילות, למלא עוד יותר בתוכן את הלוגו הזה ולשאוף לבנות עם שהוא קהילה אחת שלמה רבת פנים ועשירת גוונים.