מוקד המועצה: 08-6257900

מגמת הביולוגיה בבית הספר "מבואות הנגב" קיימה ביום שני, 24.2.2020, יום עיון בנושא דילמות מוסריות במדע לתלמידי מגמת הביולוגיה בבית הספר בבית יציב בבאר שבע. ליום העיון הצטרפו גם תלמידי בית הספר למנהיגות בדואית "כוכבי המדבר" ותלמידי מגמת מחשבת ישראל.

את יום העיון, אותו יזמו ואירגנו תלמידי י"ב במגמת הביולוגיה בבית הספר, עם מורתם, ריבי גרלוי, פתח ד"ר צחי לזר, מנהל מחלקת טיפול נמרץ ילדים בבית החולים סורוקה בהרצאה על דילמות מוסריות בהם הוא נתקל בתפקידו כרופא ועל הדברים להתמודד איתן. בהמשך היום התחלקו בני הנוער לסדנאות שעסקו בדילמות שונות כמו פעולות האדם בים המלח, הבעיות המוסריות שמציבה בפני האדם ההנדסה הגנטית וסוגיות אתיות שונות כגון הפלות, המתות חסד ותרומת איברים. לסיום, שמעו הילדים את הרצאתו של יוסי מרמורשטיין, אשר נאלץ להתמודד בדילמה של המתת חסד למול ערכיו כאיש דתי.

אלי פרץ, מנהל בית הספר, שהיה שותף בהפקת יום העיון והשתתף בו: " אני גאה בתלמידים על היום המוצלח הזה. החל משנה זו התחלנו לקדם בבית הספר את הרעיון של למידה באמצעות ימי עיון. כמחנכים אנחנו שואפים להציע לתלמידים משמעות ערכית וחינוכית בנוסף להשגת תעודת בגרות. אנחנו לא רוצים למלא את הדלי אלא להצית את האש. ליום עיון כזה יש כל כך הרבה יתרונות: הוא מצית את האש, את העניין, כאשר התלמידים הם אלו שבחרו את הנושאים שמעניינים אותם, הוא יוצר עניין וחיבור למקצוע הלימוד והוא מאפשר להם לרכוש מיומנויות נוספות כשהם נדרשים לארגן אירוע כזה. ביום העיון הזה, וביום עיון שנערך לפני מספר שבועות בשכבה ח', התלמידים בחרו נושאים מרתקים וערכיים. בנוסף לכך, היום הזה גם מחבר אותם עם תלמידי מגמת מורשת ישראל ועם תלמידי "כוכבי המדבר".