מוקד השירות הוטרינרי
מענה טלפוני 24/7
 

 

מידע נוסף רישום שירותי וטרינריה

תושבים יקרים,

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה תיקון לנושא חיסון כלבים כנגד מחלת הכלבת שיכנס לתוקף החל   מה- 1.4.24

על פי התקנות החדשות, כל כלב שקיבל במהלך חייו שני חיסוני כלבת ומעלה יוכל להתחסן כנגד מחלת הכלבת פעם בשנתיים. עדיין יהיה צורך להוציא רישיון בכל שנה, ולחסן כעבור שנתיים מהחיסון האחרון.

גורים ללא חיסונים, או כלבים שטרם קיבלו שני חיסוני כלבת, יצטרכו לקבל שני חיסוני כלבת במרווח של חודש ביניהם –  חיסון ראשון וחיסון דחף המעלה את רמת הנוגדנים כנגד המחלה.  רישיון החזקת הכלב ימסר לתושבים במעמד חיסון הכלב, לאחר תשלום האגרות הקבועות בחוק ועמידה בתנאי הרישיון. לאחר קבלת שני חיסונים יהיה חיסון הכלבת תקף למשך שנתיים, כך שבמעמד חידוש הרישיון השנתי לכלב בשנה הבאה לא יהיה הכלב מחוייב בקבלת חיסון כתנאי לרישיון.

חשוב לציין כי אגרת הרישוי תשולם באופן שנתי על מנת להחזיק את כלבכם ברישיון על פי חוק.

להלן עיקרי השינויים החל מה- 1.4.2024:

 1. גור כלבים יש לחסן בחיסון ראשון כנגד מחלת הכלבת בגיל 3 חודשים. את הגור יש לחסן בחיסון דחף חודש לאחר החיסון הראשון. עם קבלת חיסון הדחף יקבל הבעלים רישיון להחזקת כלב, ובלבד שעמד בכל התנאים הרשומים בחוק.
 2. כלב מעל גיל שלושה חודשים שלא חוסן מעולם יש לחסן בחיסון כנגד מחלת הכלבת באופן מיידי.  חודש לאחר החיסון הראשון יש לחסן את הכלב בחיסון דחף. עם קבלת חיסון הדחף יקבל הבעלים רישיון להחזקת כלב, ובלבד שעמד בכל התנאים הרשומים בחוק.
 3. כלב שחוסן פעם אחת בלבד כנגד מחלת הכלבת יש לחסנו בחיסון דחף כעבור חודש מהחיסון הראשון. עם קבלת חיסון הדחף יקבל הבעלים רישיון להחזקת כלב, ובלבד שעמד בכל התנאים הרשומים בחוק.
 4. כלב שחוסן מעל פעמיים עד התאריך 1.4.2024, תוקף החיסון שלו יהיה למשך שנתיים מיום החיסון האחרון. בעלי הכלב יחדשו את רישיון ההחזקה שלו עם פקיעתו כעבור שנה מיום הוצאתו.
 • בשנה בה צריך הכלב להתחסן ישלם בעליו עבור חיסון ורישיון. החיסון יהיה תקף למשך שנתיים והרישיון למשך שנה.
 • בשנה בה הכלב אינו צריך להתחסן ישלם בעליו את אגרת הרישיון בלבד, ישלח מסרון (SMS) עם הקישור לתשלום אגרת הרשיון, והרישיון יהיה תקף לשנה, ובלבד שעמד בכל התנאים ופרטי   הכלב והבעלים מעודכנים במערכת השירות הווטרינרי.

 

                                                                                                            בברכה,

                                                                                                                   וטרינרים – שירות וטרינרי                            

                                                                                                                           אשכול נגב מערבי

 
 • טיפולי עיקור/ סירוס חתולי רחוב ביישובי המועצה מבוצעים אחת לשנה, לפרק זמן של מספר חודשים, לרוב החל מחודש מרץ ועד סוף השנה.
 • המבצע מבוצע באמצעות קבלן, המתמחה בנושא וכולל הגעה ליישוב, הצבת כלובי לכידה ותפיסת החתולים,  
 • עיקור/סירוס החתולים, חיסונם בתרכיב כנגד מחלת הכלבת והחזרתם למקומם הטבעי, כמחויב בחוק.
 • המטרה היא כמובן מניעת התרבותם של חתולי הרחוב ביישובים.
 • חתול שעבר את הליך הסירוס/עיקור ניתן לזיהוי באמצעות אוזנו הקטומה.
 • בטרם כניסה ליישוב, מפורסמת הודעה מפורטת לתושבים.
 • חשוב להדגיש ולומר כי הטיפול הוא בחתולי רחוב בלבד. ומותאם לתנאי השטח, במקומות בהם חתולות מניקות, הלכידה תידחה למועד מאוחר יותר, לאחר תקופת ההנקה.
 יש חתולים בגינה/ ברחוב/ מתחת למבנה /המלטה של חתולים, המפריעים ואף חודרים לתוך הבית מה לעשות? תוכלו לקחת אותם?
 • חתולי רחוב מגיעים כאשר יש להם אוכל זמין. לפיכך, יש לשמור על ניקיון סביבת החצר והבית משאריות מזון ועל הימצאות פסולת בתוך שקיות קשורות ואטומות בפחים סגורים.
 • במידה ויש רווח בין המבנה לקרקע, מומלץ לסגור את המרווח, על מנת למנוע מצב בו החתולה ממליטה במקום. המועצה אינה מטפלת במקרים מהסוג הזה. לפיכך, יש לדאוג לסגור אפשרות לחדירה של בע"ח לחצר הבית.
 • הוצאת חתול מהבית/חצר תתבצע ע"י לוכד פרטי בהתאם להנחיות החוק.
 • חשוב לזכור כי על פי חוק: אין להרחיק חתול ממקום מחייתו הטבעי והרגיל.
יש חתולים בתוך מוסד חינוכי בחצר או בכיתת לימוד. האם אתם מפנים אותם?
 • מעון/ בית ספר או גן ילדים צריכים להיות מוקפים בגדר אשר תמנע כניסת בעלי חיים כפי שמפורט בהנחיות לתכנון מוסדות חינוך באתר משרד הבריאות.  הנחיות לתכנון מוסדות חינוך באתר משרד הבריאות.
 • יש לנסות להוציאם מחוץ למתחם ולסגור את הפתח ע"י איש האחזקה או אב הבית.
 • חשוב לזכור: חתולי רחוב מגיעים כאשר יש להם אוכל זמין. לפיכך, יש לשמור על ניקיון סביבת החצר משאריות מזון ועל הימצאות פסולת בתוך שקיות קשורות ואטומות בפחים סגורים.
 • יש להקפיד על סגירת דלתות המבנה והקפדה שלא להאכיל חתולים בסביבת החצר. ככל ויש כוונה לקדם פינת האכלה מוסדרת- מוזמנים בהחלט להתייעץ איתנו.
 • על הצוות החינוכי במוסד- מורות/ גננות/ מדריכים להעביר הנחייה קבועה לילדים השוהים תחת חסותם שאין לגעת/ללטף או לשחק עם חתולים בתוך המוסד החינוכי. חתול הוא בעל חיים שעלול לנשוך ולשרוט בקלות יתרה במידה ולא מעוניין שייגעו בו בדרך כלשהיא ואף מתרגל והופך לידידותי ובכך מהווה מטרד. לכן בכדי למנוע תקריות הגוררות אחריהן בהלה גדולה של הצוות וההורים והתערבות של משרד הבריאות והסגר של 10 ימים שבסופו גם כך החתול יחזור לאותו אזור המחייה על פי חוק ישנה יש להקפיד ולהפוך הנחייה זו לחלק משגרת החיים של המוסד החינוכי.
 • במקרה של שריטה/ נשיכה יש לפנות לטיפול רפואי ותיעוד של המקרה, החוק אינו מאפשר הרחקה של חתול ממקום שהייתו אלא במקרים חריגים מאד, ובהנחיית משרד הבריאות/ השירותים הוטרינריים במחוז.
 איך מורידים את מספר החתולים באזור? האם אתם מבצעים עיקורים וסירוסים של חתולים?
 • הקטנת אוכלוסיית חתולי הרחוב תלויה במספר גורמים בהם יש לטפל במקביל ולאורך זמן:
  • פחים סגורים ומניעת מקורות מזון מזדמנים.
  • בקרת אוכלוסייה דרך מבצעי עיקור וסירוס המבוצעים מידי שנה.
 • חשוב לציין שמתצפיות שאנו עורכים ביישובים, מספר החתולים לא גדל באופן מעריכי או אפילו לא בקו ישר. ישנה עליה סביב עונת ההמלטות ואח"כ ירידה עד לשיא החורף וחוזר חלילה.
 • המועצה מבצעת את המבצע מידי שנה בשנה, באמצעות קבלן, תוך בקרה של וטרינר הרשות, ולצד זה גם טיפול שוטף במקרה של חתולות בהריון או חתול פצוע.
קבלת פניות לביצוע עיקור/ סירוס חתולי רחוב מותנית במסירת פרטים מלאים-

מיקום מדויק, ותמונות ברורות בהן ניתן לבחון האם מדובר בחתולים אשר כבר טופלו (אוזן מסומנת) בעבר.

המועצה אינה מרחיקה חתולי רחוב ממקום הימצאותם, אלא לשם ביצוע הליך עיקור/ סירוס והחזרתם.

בכל שאלה נוספת ניתן לפנות למוקד המועצה 

מוקד המועצה 24/7
08-6257900

 

 

 

 

 

 

 

אנו ביחידה הווטרינרית פועלים רבות בטיפול בתופעת הכלבים המשוטטים. חלק מהפעילות הינה הגברת אכיפה, זמינות של סיורים שגרתיים ולא רק על סמך קריאה, ריכוז המידע והידע על תופעת המשוטטים בידי גורם מטפל אחד, פעילות חינוכית משותפת עם מחלקת השיטור הקהילתי, בחלק מיישובי המועצה וגם במסגרות החינוך, פרסומים שונים והפצת מידע באמצעי המדיה השונים ועוד.

חשוב לציין, כי פניות הציבור בנוגע לכלבים המשוטטים ברשות הרבים הן רבות. לעיתים מדובר בלהקות כלבים "משוטטים" החודרות ליישובים שאינם סגורים הרמטית ולעיתים מדובר בכלבים בבעלות תושבי המועצה.

המועצה משקיעה משאבים רבים בהתמודדות בתופעה (סיורים יזומים בשגרה, מתן מענה לפניות תושבים, לכידה ופינוי מ"משוטטים" מהיישובים, אכיפה מוגברת ומתן קנסות, אין ספור שיחות הסברה עם תושבים ופעילויות הסברה במסגרות החינוכיות, פעילות בשיתוף יחידת הפיצו"ח בלכידת להקות כלבים משוטטים) ועדיין עושה הרושם שלא די בכך.

אנו מבקשים להדגיש כי לצד דאגה לרווחת החיות ומתן מקום של כבוד לכלב כידידו הטוב של האדם, עלינו לזכור שהחזקת כלב כחיית מחמד אינה עניין של מה בכך ודורשת אחריות, מחויבות, מסירות והשקעה של זמן וכסף על מנת לדאוג לו.

תופעת הכלבים המשוטטים ללא בעליהם וגללי הכלבים שאינם נאספים מהווים מטרד סביבתי ותברואתי הפוגע באיכות החיים בישוב. בנוסף לכך, הכלבים המשוטטים לבדם מטילים פחד וחשש בקרב ילדים ואנשים מבוגרים. הטענה כי "הכלב לא מזיק לאף אחד.." היא מוטעית ואף מנוגדת להוראת החוק.

לפיכך, ראוי להבהיר שוב לתושבי המועצה את הוראות החוק והתקנות בדבר החזקת כלבים, אשר על פיהן פועלת המועצה ושהאכיפה תבוצע לגביהן:

האחריות שהכלב לא ישוטט חופשי מוטלת על בעליו!!!

החוק להסדרת הפיקוח על כלבים, תשס"ג- 2002 (להלן: "חוק להסדרת הפיקוח על כלבים") קובע בסעיף 11 (א) כי "המחזיק בכלב לא יאפשר את יציאתו מתחומי החצר, אלא אם הכלב מוחזק בידי אדם המסוגל לשלוט בו.."

בסמכות הרשות להטיל על בעליו של כלב שתועד משוטט קנס כספי בסך 500 ₪, בהתאם לקבוע בתקנות העבירות המנהליות (קנס מנהלי- כלבת ופיקוח על כלבים), תשס"ז- 2007.

בנוסף, הוטרינר הרשותי ו/או מפקח מטעם הרשות רשאי ללכוד כלב שאינו מוחזק על פי הוראות החוק והתקנות ולהעבירו למאורות הרשות. הוצאות הלכידה וההחזקה חלים על פי חוק על בעליו של הכלב.

החזקת כלבים ורישומם

החוק להסדרת הפיקוח על כלבים קובע כי "2. א) לא יחזיק אדם כלב שגילו עולה על שלושה חודשים, אלא אם כן ברשותו רישיון בר תוקף להחזקת הכלב שניתן לפי חוק זה",

כל תושב המתגורר בשטח המועצה מחויב לרשום את כלבו ולקבל על הכלב רישיון מהוטרינר הרשותי של המועצה.

בסמכות הרשות להטיל על בעליו של כלב שלא רשום ברישומי הרשות קנס כספי בסך 500 ₪.

בהתאם לתקנות הכלבת (חיסון) – התשס"ה 2005

"3. א) לא יחזיק אדם כלב אלא אם כן הכלב חוסן לפי תקנות אלה, ובלבד שלא חלפה שנה מיום חיסונו האחרון."

ישנה חובת חיסון למחלת הכלבת כתנאי לקבלת רישיון החזקה לכלב, בסמכות הרשות להטיל על בעליו של כלב ללא חיסון כלבת בתוקף קנס כספי בסך 1500 ₪.

אנו מבקשים להוסיף ולומר, כלבים ובעלי חיים יקרים מאד לבעליהם, אבל רק להם. עבור תושבים אחרים הם מהווים לעיתים מטרד של ממש. מדיניות המועצה בנושא היא אכיפת החוק כלשונו. ליישוב ולמנהלי הקהילות לא תינתן הסמכות להחליט על מדיניות אחרת.

איכות החיים בקהילה קטנה קשורה בקשר ישיר ביחסים שבין התושבים. אז מעבר לכל הוראות החוק, אנא מכם, התחשבו בסביבת המגורים שלכם, בשכנים, ובעוברי האורח- הקפידו על כך שהכלבים לא יסתובבו חופשי ותדאגו לנקות במקרים בהם הכלב עושה את צרכיו במקום ציבורי.

 • מוקד פניות טלפוני – מוקד 24/7 כולל שבתות וחגים, בטלפון *8261
 • חיסוני כלבת ורישום כלבים – חיסון ורישוי כלבים בתיאום טלפוני מראש באחת מתחנות האשכול,
  ו/או במועדים שיפורסמו לביקור ביישובי המועצה (אחת לרבעון).
 • סיורים יזומים ללכידת כלבים – יבוצעו בכלל יישובי המועצה, וכן על פי קריאה לטיפול בתלונות
  על כלבים משוטטים, ללכידת כלבים ולמניעת כלבת.
 • הסגרי בע"ח וטיפול בבע"ח נושכים/ חולים – טיפול בבע"ח נושכים וכאלו החשודים כנגועים במחלת הכלבת בהתאם לדין
  וכן אחסון בהסגר של בעלי חיים נושכים ומשוטטים יתבצע על חשבון בעליו של בעל החיים בתחנות הסגר מורשות.
 • טיפול בבע"ח פגועים – ככל שמדובר בבעל חיים אשר הבעלים זוהו, תינתן הודעה על כך לבעלים
  והמשך הטיפול יתבצע בתיאום ועל חשבון הבעלים.
 • מרפאה וטרינרית וכלביה – האשכול מתפעל מערך שלם של מרפאה וטרינרית לטיפול בבעלי חיים וכן כלביה לצורך הסגר כלבים.
 • פיקוח על מטרדים מבע"ח – האשכול מפעיל מפקחים וטרינרים לטיפול בתלונות על מטרדי בע"ח בשטח הרשות.
  מענה למקרה חירום הקשורים למטרדי בע"ח כאמור, אחרי שעות העבודה, יהיה באמצעות כונן של האשכול.
 • בדיקות מזון – מבוצע פיקוח וטרינרי ובדיקות משנה בעסקים, טיפול בהודעות תושב על מזון שאינו ראוי ובדיקות עסקים לטובת רישוי, לרבות בדיקות משנה למזון מן החי הנכנס לתחום הרשות (הערה: שירותים אלו נתונים לעדכון ושינוי בהתאם לחוק המזון החדש).
 • פיקוח על פינות חי וחנויות בע"ח – במסגרת חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים), תשנ"ד 1994,
  לרבות החרמה, כפיית טיפול רפואי וכן כל טיפול הנדרש על פי חוק ובכפוף לקבלת ההסמכות הנדרשות בחוק.
  האשכול מפקח על מתקנים המחזיקים בעלי חיים לפעילות תצוגה או מכירה במסגרת חוק רישוי עסקים.
 • יעוץ ועזרה לרשות בטיפול במטרדים מבעלי חיים כגון סוסים, חמורים, חיות משק, בעלי כנףי –
  האשכול משמש גורם מייעץ ויסייע לרשות בכל הקשור לטיפול במטרדים הנובעים מבעלי חיים אלו.
 • פעולות נוספות – האשכול עובד בשיתוף פעולה מלא מול הרשות לטובת מבצעי עיקור/ סירוס חתולי רחוב
  כמתחייב בחוק ובהתאם לנוהל משרד החקלאות.